کمپرسور اینورتر

کمپرسور اینورتر

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان با تکیه بر دانش فنی موسسین و پرسنل خود با هدف طراحی و ساخت انواع کمپرسورها و چیلرهای مبتنی بر تبرید تراکمی تاسیس شده است؛ و با ساخت تجهیزاتی که برای اولین بار در ایران تولید می‌شوند، توانست در زمره شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد؛ همچنین تاکنون توانسته به برندهای شناخته شده داخلی و کشورهای همسایه خدمات ارائه دهد.

در این مطلب به معرفی کمپرسور اینورتر، که توسط شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان طراحی و تولید شده است، پرداخته‌ایم.

کمپرسور اینورتر

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان با تکیه بر دانش فنی مؤسسین و پرسنل خود با هدف طراحی و ساخت انواع کمپرسورها و چیلرهای مبتنی بر تبرید تراکمی تأسیس شده است؛ و با ساخت تجهیزاتی که برای اولین بار در ایران تولید می‌شوند، توانست در زمره شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد؛ همچنین تاکنون توانسته به برندهای شناخته شده داخلی و کشورهای همسایه خدمات ارائه دهد.

در این مطلب به معرفی کمپرسور اینورتر، که توسط شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان طراحی و تولید شده است، پرداخته‌ایم.

کمپرسور اینورتر

کمپرسور اینورتر

در میان تمام تجهیزات سیکل تبرید تراکمی، کمپرسو هوا بیشترین مصرف برق را دارد. کمپرسورهای معمولی به‌دلیل اتلاف انرژی زیاد، مصرف برق بالایی دارند. از این رو تولیدکنندگان کمپرسور به این فکر افتادند که از تکنولوژی‌های جدید با هدف بالا بردن کیفیت و همچنین پایین آوردن مصرف برق بهره بگیرند.

کمپرسور اینورتر دیجیتال (Digital Inverter Compressor)  از جدیدترین تکنولوژی‌های این حوزه است که باعث کاهش مصرف برق شده و همچنین صدای دستگاه را نیز تا حد زیادی کاهش داده است.

اینورتر (Inverter) یا مبدل، نوعی کنترل‌کننده دور موتور و راه‌انداز موتور است که جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل می‌کند و با تغییر دادن فرکانس و ولتاژ اعمال شده به الکتروموتور، آن‌را به گردش درمی‌آورد.

درسیستم‌های کمپرسوری، اینورتر به معنای دور متغیر است. به این معنی که چرخش کمپرسور دورانی و سرعت آن متغیر بوده و بسته به دما و رطوبت تنظیمی توسط کاربر، دور کمپرسور کم یا زیاد می‌شود. کمپرسور تا زمانی‌که به دمای دلخواه کاربر نرسد به‌صورت کامل خاموش نمی‌شود و تنها دور آن کم شده و با حداقل مصرف برق کار می‌کند. کمپرسور بسته به نیاز مجدد، شروع به کار با دور بالا می‌کند.

این تکنولوژی در دستگاه‌های زیادی استفاده می‌شود، که یکی از آنها برای کمپرسورهای تبریدی است، مثل کولر گازی و یا یخچال.

اینورتر قسمتی از برد الکتریکی است که می‌تواند به‌صورت برد جداگانه یا همراه با برد اصلی در یک برد جایگذاری شود. در کمپرسورهای اینورتر، میزان برودت با کم یا زیاد شدن دور کمپرسور، از طریق برد اصلی و برد اینورتر تنظیم می‌شود.

این کار باعث می‌شود تغییرات دمایی کم شده و همچنین کمپرسور با حداکثر توان خود کار نکند. این عمل برابر با کاهش مصرف برق است.

تفاوت کمپرسور اینورتر دیجیتال با خطی

کمپرسور خطی درواقع نوعی کمپرسور گاز است که پیستون به‌کار رفته در آن، جهت فشرده‌سازی و به حداقل رساندن تلفات انرژی در امتداد یک مسیر خطی حرکت می‌‌کند.

پمپ بادی که از تکنولوژی اینورتر برخوردار است، مانند شتاب‌دهنده ماشین عمل می‌کند. هنگامی‌که به سرعت بیشتری نیاز داشته باشید، موتور باید شتاب بیشتری داشته باشد و زمانی‌که به سرعت کمتری نیاز باشد، موتور باید شتاب کم‌تری داشته باشد.

در ماه‌های گرم تابستان که نسبت به دیگر فصل‌ها، سرمای بیشتری نیاز است، کمپرسور اینورتر خطی با نهایت توان خود کار می‌کند تا سرمای مورد نیاز را تأمین نماید. در نتیجه برق بیشتری نیز مصرف می‌کند.

در مقابل، در فصول سرد که به سرمای کم‌تری نیازدارد، کمپرسور دارای تکنولوژی اینوتر با قدرت و مصرف برق کمتر کار می‌کند.این توانایی کمپرسور اینورتر باعث می‌شود تا حد قابل‌توجهی، میزان مصرف برق کم شود.

نکته قابل توجه در طرز کاز کمپرسور اینورتر این است که در این کمپرسورها حتی در فصول گرم هم همیشه با یک شدت کار نمی‌کند. شب‌ها که دمای هوا پایین‌تر است، با سرعت کمتری نسبت به روز کار خواهد کرد.

کمپرسورهای یستونی و معمولی دارای یک سیم‌پیچ اصلی و یک سیم‌پیچ استارت یا کمکی هستند. این نوع کمپرسورها معمولا با برق مستقیم و میزان وات با آمپر بالا کار می‌کنند. این امر باعث می‌شود که مصرف بسیار بالایی داشته باشند.

اما کمپرسور اینورتر دیجیتالی، دارای سه سیم پیچ اصلی است که اندازه،طول و قطر برابر دارند. هر سه سر سیم پیچ، اهم برابر دارند و نیروی محرکه آن‌ها برحسب فرکانس است.

مزایای کمپرسور اینورتر

همان‌طور که گفته شد، بزرگ‌ترین مزیت کمپرسورهای اینورتر، مصرف کمتر برق است. جز این مورد، این کمپرسورها مزایای دیگری هم دارند که به شرح زیر است:

 • ایجاد دمای ثابت و بدون نوسان
 • درجه حرارت پایین‌تر و صدای کم‌تر
 • عدم استفاده از خازن در کمپرسورهای اینورتر
 • پایداری دما و کاهش انرژی مصرفی
 • امکان تغییر سرعت و جهت حرکت موتور
 • عمر بیشتر
 • عملکرد بهینه در نگهداری از مواد غذایی
 • امکان کار موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی متغیر است
 • کاهش هزینه برق
 • امکان کنترل از راه دور

معایب کمپرسور اینورتر

 • در دماهای بالا قدرت خنک‌کنندگی کولرهای اینورتر کاهش پیدا می‌کند.
 • تمام برنامه‌های صادر شده توسط این سیستم به‌شکل دیجیتال هستند که توسط یک برد مرکزی صادر می‌شوند؛ بنابراین امکان راه‌اندازی مجدد برد سیستم وجود ندارد.
 • انحصاری بودن خدمات و قطعات توسط شرکت تولیدکننده
 • برای تعمیر قطعات نیاز به تعمیرکاران متخصص دارد
 • قیمت بالا

انتخاب و خرید کمپرسور اینورتر

در کنار تمام مزایای ذکر شده، شاید تنها موردی را که بتوان در دسته معایب کمپرسور اینورتر قرار داد، قیمت بالای آن نسبت به سایر کمپرسورهاست.

اما به این نکته نیز خوب است توجه داشته باشید، که برای خرید کمپرسورهای اینورتر، به‌علت استهلاک کم دستگاه و مصرف بسیار پایین انرژی که منجر به کاهش هزینه‌ها خواهد شد، تنها یک‌بار به‌صورت اساسی هزینه خواهید کرد و بعد از آن دیگر ملزم به پرداخت هزینه به‌خصوصی نخواهید بود.

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان، با استفده از بهترین متریال و مجرب‌ترین متخصصان و کارشناسان، اقدام به تولید کمپرسورهای اینورتر کرده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چرا زاگرس کمپرسور ایرانیان​

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان با تکیه بر دانش فنی و سوابق درخشان مؤسسین و پرسنل کلیدی خود با هدف طراحی و ساخت انواع کمپرسورها و چیلرهای مبتنی بر تبرید تراکمی تأسیس شده است.

واحدهای تولیدی این شرکت با مساحت بالغ بر 10.000 متر مربع واقع در شهرک صنعتی شمس آباد (تهران) شامل واحد تولید، طراحی مهندسی، تحقیق و توسعه، کنترل کیفیت و کنترل پروژه است. واحد تحقیق و توسعه (R&D) این شرکت متشکل از پرسنل متخصص و برترین نخبگان دانشگاهی و صنعتی در مقاطع دکتری و کارشناسی‌ارشد به صورت مستمر در حال توسعه محصولات و افزایش کیفیت آن‌ها بوده و هدف رقابت با رقبای اروپایی در سطح منطقه و صادرات به کشورهای همسایه را دنبال می‌نماید. هدفی که با صادرات به کشورهای ارمنستان، عراق و سوریه آغاز گردیده و به یاری خداوند متعال به تعالی خواهد رسید. این شرکت با تکیه بر توان فنی و طراحی و ساخت تجهیزاتی که برای اولین بار در ایران تولید می‌شوند، توانست در زمره شرکت های دانش بنیان قرار گیرد.

برندهایی که به ما اعتماد کردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست