راهنمای انتخاب و خرید کمپرسور هوا

کمپرسور هوا

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان با تکیه بر دانش فنی موسسین و پرسنل خود با هدف طراحی و ساخت انواع کمپرسورها و چیلرهای مبتنی بر تبرید تراکمی تاسیس شده است؛ و با ساخت تجهیزاتی که برای اولین بار در ایران تولید می‌شوند، توانست در زمره شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد؛ همچنین تاکنون توانسته به برندهای شناخته شده داخلی و کشورهای همسایه خدمات ارائه دهد.

در این مطلب به این پرسش پاسخ دادیم که کمپرسور هوا چیست و انواع کمپرسور هوا که توسط شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان طراحی و تولید شده است را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان با تکیه بر دانش فنی موسسین و پرسنل خود با هدف طراحی و ساخت انواع کمپرسورها و چیلرهای مبتنی بر تبرید تراکمی تاسیس شده است؛ و با ساخت تجهیزاتی که برای اولین بار در ایران تولید می‌شوند، توانست در زمره شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد؛ همچنین تاکنون توانسته به برندهای شناخته شده داخلی و کشورهای همسایه خدمات ارائه دهد.

در این مطلب به این پرسش پاسخ دادیم که کمپرسور هوا چیست و انواع کمپرسور هوا که توسط شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان طراحی و تولید شده است را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

کمپرسور هوا

کمپرسور هوا چیست؟

امروزه کمپرسورهای هوا، از اجزای جدایی‌ناپدیر کارگاه‌های صنعتی و کارخانه‌ها هستند. دلیل این امر، دو ویژگی اصلی است که این نوع از کمپرسور را از دیگر کمپرسورها متمایز می‌کند:

 • کمپرسور هوا توان بسیار زیادی نسبت به سایر دستگاه‌ها داشته و نیاز موتورهای بزرگ را تامین می‌کند.
 • تعمیر و نگهداری این دستگاه بسیار کم بوده و می‌توان به مدت طولانی از آن‌ها استفاده کرد.

میزان حجم این دستگاه بسیار مهم است؛ چرا که برای برخورداری از حجم مناسب هوای فشرده، گنجایش مخزن باید متناسب با میزان مصرف انتخاب شود. در صورتی‌که کمپرسور با میزان کار دستگاه مدنظر تطابق نداشته باشد؛ موجب فشار دائمی به موتور، استهلاک آن و همچنین اتلاف انرژی می‌شود.

نوع، اندازه، قدرت و سرعت این دستگاه نیز بسته به نوع مصرف آن متفاوت است.

کمپرسور هوا دارای یک واحد هواساز است که هوا را از یک محیط به محیط دیگر منتقل می‌کند. واحد هواساز در کمپرسورهای اسکرو هوا، از دو روتور نر (Male Rotor) و روتور ماده (Female Rotor) تشکیل شده که با فاصله خیلی کم از یکدیگر به‌صورت متناوب در حال دوران هستند.

عملکرد کمپرسور هوا به چه صورت است؟

کمپرسور هوا قدرت را با استفاده از موتور الکتریکی، دیزلی یا بنزینی به انرژی بالقوه ذخیره شده در هوای فشرده تبدیل می‎‌کند.

این دستگاه هوا را به روش‌های مختلف، در مخزن ذخیره کرده و فشار را افزایش می‌دهد. با محبوس شدن هوا در این محفظه، موتور شروع به چرخش می‌کند. سپس هنگامی‌که فشار مخزن به میزان مشخصی افزایش یافت، کمپرسور خاموش می‌شود. هوای فشرده در مخزن ذخیره شده و هنگام نیاز مصرف می‌شود.

از طرفی وقتی فشار مخزن به کمترین حد برسد، کمپرسور دوباره فعال شده و چرخه فوق تکرار می‌شود.

فرآیند فشرده‌سازی هوای مکیده شده، با افزایش دما، صورت می‌گیرد؛ از همین رو در برخی کمپرسورها، از خنک‌کننده نیز استفاده می‌شود تا دمای گاز خروجی را کاهش دهد.

گفتنی است از انرژی موجود در هوای فشرده، استفاده‌های فراوانی می‌شود.

کاربرد کمپرسورهای هوا

کمپرسور هوا کاربردهای فراوانی دارد. از کاربردهای ساده و قابل استفاده در منزل گرفته تا کاربردهای پیچیده و صنعتی.

در این‌جا تنها به ذکر چند مورد از کابردهای این دستگاه اشاره می‌کنیم:

 • تامین هوای تمیز با فشار متوسط در عملیات غواصی
 • منبع تغذیه در وسایل بادی
 • نیروگاه تولید برق
 • تولید حجم هوای زیاد در فرآیندهای صنعتی
 • استفاده در یخچال به‌منظور جهت گردش سرما
 • تهیه هوای تمیز در سیستم‌های کنترل پنوماتیک
 • تجهیزات حرارتی و برودتی
 • تامین هوای توربین‌ها
 • در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • فشرده‌سازی گازهای آزمایشگاهی
 • جابه‌جایی قطعات و سیالات
 • تامین فشار در صنعت هوافضا

انواع کمپرسور هوا

کمپرسور هوا بسته به طرز انتقال انرژی به سیال شامل دو نوع جا‌به‌جایی مثبت و دینامیک می‌شود.

کمپرسورهای جا‌به‌جایی مثبت به‌شکل متناوب و کمپرسور دینامیک به‌صورت مداوم هوا را فشرده کرده و انرژی مورد نیاز برای انواع تجهیزات را فراهم می‌کنند.

همچنین قدرت تراکم کمپرسور جابه‌جایی مثبت، بیشتر از کمپرسور دینامیکی است و برای فشرده‌سازی هوا در حجم زیاد و دستگاه‌های پرقدرت استفاده می‌شود.

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان رنج وسیعی از کمپرسورهای هوا را تولید کرده است:

کمپرسور سانتریفیوژ
کمپرسور پیستونی
کمپرسور هوا اسکرو قیمت

مزایای کمپرسور هوا چیست؟

 • خطر کمتر نسبت به سایر محصولات دارد
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • توان بالا هنگام کار
 • هزینه تولید و نگهداری مقرون به صرفه
 • تولید گرمای کم
 • وزن پایین و اندازه مناسب
 • صدای بسیار کم
 • دوام بالا و عمر طولانی

انتخاب و خرید کمپرسور هوا

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، اطلاع از حجم دستگاه از عوامل بسیار مهم هنگام خرید کمپرسور هوا است؛ زیرا در صورت عدم تطابق، به موتور فشار آمده و موجب استهلاک آن می‌شود.

زاگرس کمپرسور ایرانیان با درک عمیق از نیاز صنایع به کمپرسورها، رنج وسیعی از کمپرسورهای هوا را با کیفیت بالا و نیاز به نگهداری و تعمیرات کم تولید کرده است.

برای خرید کمپرسور مدنظر خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چرا زاگرس کمپرسور ایرانیان

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان با تکیه بر دانش فنی و سوابق درخشان مؤسسین و پرسنل کلیدی خود با هدف طراحی و ساخت انواع کمپرسورها و چیلرهای مبتنی بر تبرید تراکمی تأسیس شده است.

واحدهای تولیدی این شرکت با مساحت بالغ بر 10.000 متر مربع واقع در شهرک صنعتی شمس آباد (تهران) شامل واحد تولید، طراحی مهندسی، تحقیق و توسعه، کنترل کیفیت و کنترل پروژه است. واحد تحقیق و توسعه (R&D) این شرکت متشکل از پرسنل متخصص و برترین نخبگان دانشگاهی و صنعتی در مقاطع دکتری و کارشناسی‌ارشد به صورت مستمر در حال توسعه محصولات و افزایش کیفیت آن‌ها بوده و هدف رقابت با رقبای اروپایی در سطح منطقه و صادرات به کشورهای همسایه را دنبال می‌نماید. هدفی که با صادرات به کشورهای ارمنستان، عراق و سوریه آغاز گردیده و به یاری خداوند متعال به تعالی خواهد رسید. این شرکت با تکیه بر توان فنی و طراحی و ساخت تجهیزاتی که برای اولین بار در ایران تولید می‌شوند، توانست در زمره شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد.

برندهایی که به ما اعتماد کردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست