کاربردهای چیلرها

چیلر چیست

چیلرها در صنایع جهت خنک کاری ماشین آلات، مواد و محصولات و در تهویه مطبوع جهت خنک کردن هوای عبوری از فن کویل و یا هواساز استفاده می شوند.

اگر چیلر به عنوان سیستم سرمایش ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد، سیال سرد شده (برای مثال آب سرد) از طریق سیستم لوله کشی به مبدل های حرارتی مانند هواساز و فن کویل جهت سرمایش ساختمان منتقل شده و در آنجا با تبادل حرارت با هوای داخل اتاق ها و سالن ها، گرمای هوا را گرفته و محیط داخل ساختمان را خنک می کند. آب سرد که گرمای هوای محیط داخل را گرفته و مجددا گرم شده است، به چیلر باز گردانده می شود تا دوباره در آن سرد شود. آب سرد شده در چیلر که جهت خنک کاری به کویل (دسته ای از لوله های پر پیچ و خم) فن کویل و هواساز پمپاژ می شود، درون کوبل به گردش درآمده و یک فن با هدایت جریان هوا از اطراف کویل، موجب کاهش دمای جریان هوا می شود. در همین حین، سطح سرد لوله های کویل باعث تقطیر بخار آب موجود در هوا بر سطح لوله ها شده و منجر به کاهش رطوبت هوا نیز می شود.

اگر این دستگاه به عنوان سیستم سرمایش صنعتی استفاده شود، سیال سرد شده در چیلر به مدار خنک کننده دستگاه صنعتی ارسال شده و جهت خنک کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

تعدادی از کاربردهای چیلر صنعتی به این شرح است:

  • صنعت پلاستیک: سرد کردن پلاستیک داغ شده طی فرایندهای شکل دهی مانند تزریق، اکسترود و دمیدن
  • صنعت چاپ: سرد کردن غلطک‌هایی که به دلیل اصطکاک و کوره پخت جوهر، گرم شده‌اند.
  • صنعت پزشکی (دستگاه MRI): دستگاه MRI  برای عملکرد صحیح نیاز به خنک کاری دارد.
  • صنعت برش لیزری: به دلیل عملکرد لیزر در برش فلزات، حرارت زیادی تولید شده و نیاز به خنک کاری می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست