واحد هواساز کمپرسور (ایرند یا بلوکه هواساز) (Air End)

واحد هواساز کمپرسور

عمل فشرده سازی هوا و افزایش فشار در کمپرسورهای اسکرو در واحد هواساز (ایرند) آن انجام می گیرد. واحد هواساز دارای دو روتور مارپیچی نر و ماده (Male- Female) می باشد. شفت روتور Male به الکتروموتور کمپرسور اسکرو متصل می شود ( به صورت کوپل مستقیم یا تسمه ای). با چرخش روتور Male ، روتور Female نیز به گردش در می آید. این دو روتور هیچ گونه تماس مستقیمی با یکدیگر ندارند. عامل انتقال قدرت برای چرخش از روتور Male به روتور Female ، روغن میان این دو روتور می باشد.

ساختار این روتورها به گونه ای می باشد که هوا از یک طرف وارد می شود و در حین گذر از این مارپیچ ها فشرده می گردد. روتور Female دارای چندین شیار هم راستا می باشد که هوا درون آنها قرار می گیرد، پره های روتور Male به تدریج درون این شیارها به جلو می روند و با کاهش فضای بین دو شیار، هوا متراکم می گردد. این فرایند در شکل زیر نشان داده شده است:

انتخاب واحد هواساز مناسب برای کمپرسور اسکرو بر اساس ظرفیت هوادهی مورد نیاز و همچنین دور واحد هواساز انتخاب می گردد. واضح است هر چه واحد هواساز بزرگتر باشد دور آن پایین تر بوده و در نتیجه طول عمر بالاتر و استهلاک آن کمتر خواهد شد.

زاگرس کمپرسور ایرانیان تامین کننده واحدهای هواساز از دو شرکت تولید کننده روتورکمپ (ROTORCOMP) آلمان و ارزن (AERZEN) آلمان می باشد. واحدهای هواساز مذکور از نظر کیفیت در رتبه بندی بالایی قرار دارد. دور پایین آن ها باعث افزایش عمر یاتاقان ها شده و از بالا رفتن دمای روغن جلوگیری می کند. همچنین امکان کارکرد دستگاه در نقاط گرمسیری را نیز فراهم می سازد.

هواسازهای-روتورکمپ-و-ارزن-آلمان-scaled

مشخصات واحدهای هواساز تامین شده توسط زاگرس کمپرسور ایرانیان از دو کمپانی یاد شده عبارتند از:

  • دوام و طول عمر بالا
  • بازدهی بالا (ظرفیت بالاتر هوادهی در مقایسه با دیگر واحدهای هواساز در فشار و مصرف برق یکسان)
  • طول عمر بالای بلبرینگ های هواساز
  • نصب و کوپلینگ آسان
  • مصرف و تلفات انرژی و تولید صدای اندک به دلیل طراحی بهینه
  • تعمیر و نگهداری آسان و هزینه پایین سرویس های دوره ای

مشخصات فنی واحدهای هواساز روتورکمپ (ROTORCOMP) آلمان:

مشخصات-واحد-هواساز-روتورکمپ-آلمان

مشخصات فنی واحدهای هواساز ارزن (AERZEN) آلمان:

مشخصات واحد هواساز ارزن آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست