تولید گاز به روش الکترولیز (Electrolysis)

مولد گاز هیدروژن
تولید گاز هیدروژن به روش الکترولیز

الکترولیز آب با هدف تجزیه آب به عناصر سازنده آن یعنی اکسیژن و هیدروژن انجام می گیرد. در فرایند الکترولیز از یک جریان الکتریکی مستقیم و دو الکترود استفاده می شود. منبع جریان الکتریکی با جریان مستقیم به دو الکترود موجود در آب متصل شده و در طی این فرایند، آب تجزیه شده و گاز هیدروژن در کاتد و گاز اکسیژن در آند تولید می گردند. الکترولیز آب خالص، انرژی بسیار زیادی لازم دارد و بدون این انرژی زیاد، عمل الکترولیز بسیار آهسته صورت می گیرد.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می شود، در دستگاههاي الكتروليز دو قطبي، هيدروژن در سمت كاتد و اكسيژن در سمت آند تجمع یافته و گازهاي اكسيژن و هيدروژن تولید شده پس از خنك شدن توسط مبدلهاي حرارتي از الكتروليت جدا مي شوند. هيدروژن حاصل از اين مرحله حاوي مقداري رطوبت و ناخالصي اكسيژن (۱/۰-۲/۰ % ) مي باشد، بنابراين جهت دستيابي به خصوص بالاتر و كاهش غلظت اکسیژن ميتوان هيدروژن را از ميان كاتاليست پلاتينيم عبور داده و اكسيژن آنرا تا 1ppm كاهش داد. همچنين جهت حذف رطوبت گاز هيدروژن، مي توان با عبور گاز از غربالهاي مولكولي نقطه شبنم گاز را به حداقل مقدار ممكن رساند.

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان، پکیج های تولید هیدروژن به روش الکترولیز را با توجه به مزایایی همچون  مصرف انرژي پايين، عملكرد سيستم با قابلیت اطمينان بالا، رعايت استانداردهاي زيست محيطي، با همکاری شرکتهای پیشگام صاحب تکنولوژی پیشنهاد می نماید.

مزایای فنی تولید هیدروژن شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان به روش الکترولیز:

  • تولید هیدروژن تا خلوص 99.9995% و ظرفیت 178 متر مکعب بر ساعت
  • فشار کاری 30-5 barg
  • امکان تولید همزمان اکسیژن و هیدروژن
  • امکان ارائه دستگاه های آزمایشگاهی برای تولیدات با ظرفیت پایین
  • دارای سیستم کنترلی بدون نیاز به اپراتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست