اساس تولید گاز به روش PSA

روش PSA یک روش کاملا تمیز بوده که تنها ماده مصرفی مورد نیاز در آن “هوا” است. ژنراتورهای موجود در این روش امکان تامین بی وقفه گاز با خلوص بالا و مورد نیاز را فراهم می کنند. این بدان معناست که می توان گاز مورد نظر خود را در هر مکان، به هر میزان و با هرکیفیت و درصد خلوصی که مورد نیاز است تولید نمود.

برای تولید گاز اکسیژن و نیتروژن به روش PSA و با خلوص مشخص، ژنراتور گاز اکسیژن و نیتروژن با کمپرسور هوا، درایر تبریدی و در صورت لزوم درایر جذبی و سیستم فیلتراسیون کوپل شده و عمل جداسازی گاز مورد نظر از دیگر گازهای موجود در هوای محیط توسط مواد جاذب موجود در دو برج دستگاه اکسیژن ساز (زئولیت) و نیتروژن ساز (کربن مولکولارسیو) انجام می گیرد. در واقع، در تکنولوژی PSA جداسازی یک گاز مشخص از مخلوط چندین گاز (هوا)، تحت فشار و بر اساس مشخصات مولکولی و تفاوت در میزان جذب بر روی مواد جاذب، انجام می شود. در این فناوری مولکول های هوا (­­که شامل گازهای نیتروژن 78%، اکسیژن 20.9%، آرگون 0.9% و سایر گازهایی چون هیدروژن، نئون، هلیم، کریپتون و زنون می باشد) به وسیله جاذب های متخلخل سطحی جداسازی می شوند. پس از اشباع شدن سطح جاذب، فرایند احیاء از طریق کاهش فشار انجام می شود.

این روش کاملا قابل اطمینان بوده و هزینه سرویس و نگهداری آن کم می باشد. نکته قابل توجه در این جا آن است که سرویس و نگهداری هرکدام از تجهیزات خط تولید گاز اکسیژن و نیتروژن بایستی در زمان بندی خاص خود انجام گیرد که نهایتا ظرفیت و خلوص اولیه و همچنین کارایی دستگاه اکسیژن ساز و نیتروژن ساز در دراز مدت حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست