بلوئرهای روتس (Roots Blower)

بلوئر هوا
بلوئر روتس

از بلوئرهای روتس برای دو کاربرد ایجاد هوا و مکش یا ایجاد خلاء استفاده می‌شود. از آنجایی که این بلوئرها در دسته انواع بدون روغن دسته‌بندی می‌شوند، از آنها در صنایع مختلف استفاده شده و برای به دست آوردن بیشترین خلاء با ترکیب دو پمپ این کار انجام می‌شود. این نوع از بلوئرها در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند، و توانایی تولید چند متر مکعب هوا تا چند صد متر مکعب را دارا هستند و به دلیل دارا بودن ظرفیت بالای هوادهی کاربرد گسترده تری نسبت به نوع ساید چنل دارند.

استهلاک بلوئر روتس به خاطر کارکرد در دور پایین بسیار کم بوده و هزینه نگهداری آنها پایین است. این نوع از دستگاه‌ها دارای کاربردهای مختلفی هستند و آنها را می‌توان در بسیاری از صنایع مشاهده کرد، این دستگاه‌ها برای هم زنی مایعات و هوا دهی آنها، انتقال مکانیکی، در کوره‌های ریخته‌گری برای هوا دهی و برای تولید خلاء در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساختار بلوئر روتس و نحوه عملکرد آن

بلوئر روتس دارای بدنه‌ای از جنس چدن بوده و داخل آن دارای چند روتور و یا پره است. این پره‌ها و روتورها به یاتاقان‌های ضد اصطکاک متصل شده و این یاتاقان‌ها روی صفحات هدپلیت حرکت می‌کنند. این صفحات وظیفه ثابت نگه داشتن پره‌ها را بر عهده داشته و در قسمت انتهایی محل‌های ورود و خروج قرار دارند. خروجی و ورودی این نوع از پمپ‌ها قابل تغییر است و می‌توان آنها را نسبت به کاربرد، طراحی کرد.

اگر اتصال به ورودی و خروجی پمپ از بالا و پایین باشد به آن طراحی افقی و در صورتی که در کناره‌های دستگاه قرار داشته باشد، طراحی عمودی گفته می‌شود. این طراحی ورودی و خروجی فقط برای هماهنگ شدن دستگاه با محل نصب آن است و در کارکرد و نوع گاز و یا هوای ورودی و خروجی تاثیری ندارد. این نوع از دستگاه‌ها به صورت دو و سه لوب در دسترس هستند و دارای دوام بالاتر نسبت به ساید چنل‌ها بوده و می‌توان از این دستگاه‌ها در هر دو صورت دمنده و مکنده استفاده کرد. این دستگاه‌ها به خاطر شکل روتور آنها، بدون نیاز به پمپ پشتیبان می‌توانند تا وکیوم 100 میلی بار را ایجاد کنند.

 مزایای بلوئر های روتس:

  • دارای دامنه گسترده هوادهی (تا دبی و حجم های بسیار بالا)
  • قابلیت تنظیم فشار و حجم هوای خروجی
  • قابلیت استفاده در فشارهای بالا (تا ۱۰۰ میلی بار)
  • دوام و مقاومت بسیار بالاتر از انواع بلوئرها
  • به صورت دو لوب و سه لوب ساخته می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست