کمپرسور اسکرو هوا Oil Free

کمپرسور اسکرو هوا بدون روغن

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان با تکیه بر دانش فنی موسسین و پرسنل خود با هدف طراحی و ساخت انواع کمپرسورها و چیلرهای مبتنی بر تبرید تراکمی تاسیس شده است؛ و با ساخت تجهیزاتی که برای اولین بار در ایران تولید می‌شوند، توانست در زمره شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد؛ همچنین تاکنون توانسته به برندهای شناخته شده داخلی و کشورهای همسایه خدمات ارائه دهد.
در این مطلب به معرفی کمپرسور اسکرو هوا بدون روغن، که توسط شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان طراحی و تولید شده و بررسی ویژگی‌های آن پرداخته‌ایم.

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان با تکیه بر دانش فنی موسسین و پرسنل خود با هدف طراحی و ساخت انواع کمپرسورها و چیلرهای مبتنی بر تبرید تراکمی تاسیس شده است؛ و با ساخت تجهیزاتی که برای اولین بار در ایران تولید می‌شوند، توانست در زمره شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد؛ همچنین تاکنون توانسته به برندهای شناخته شده داخلی و کشورهای همسایه خدمات ارائه دهد.
در این مطلب به معرفی کمپرسور اسکرو هوا بدون روغن، که توسط شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان طراحی و تولید شده و بررسی ویژگی‌های آن پرداخته‌ایم.

کمپرسور اسکرو هوا بدون روغن

انواع کمپرسور اسکرو هوا

کمپرسورهای اسکرو ( Screw Compressors) رایج‌­ترین نوع کمپرسورهای روتاری مورد استفاده در صنایع هستند.

کمپرسور اسکرو از لحاظ عملکرد فشار و ظرفیت، بین کمپرسورهای رفت و برگشتی و سانتریفیوژ قرار می‌گیرد، چون هم از نظر جابه‌جایی مثبت سیال از طریق بالا بردن فشار آن با کاهش حجم، مانند کمپرسورهای رفت و برگشتی عمل کرده و هم خاصیت کمپرسورهای دینامیکی به‌دلیل تداوم در جابه‌جایی جریان را دارد.

کمپرسورهای اسکرو بسته به استفاده از روغن در چرخه تراکم و فشرده‌سازی به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

 • کمپرسورهای اسکرو هوا روغنی (Oil Inject/Oil Flooded): که در آن‌ها مقادیری روغن نیز همراه سیال وارد هسته کمپرسور می‌شود و ضمن کاهش دمای سیستم، از سایش سطوح جلوگیری نموده و به عمر قطعات می‌افزاید و همچنین راندمان حجمی کمپرسور را افزایش می‌دهد. معمولا روغن پس از خروج از هسته کمپرسور جداسازی، تصفیه و خنک شده و دوباره به مدار باز می‌گردد.
 • کمپرسورهای اسکرو بدون روغن (Oil Free) : که بدون دخالت روغن در فرآیند اصلی فشرده‌سازی سیال در هسته کمپرسور کار می‌کنند و در آن‌ها روغن فقط برای روغن‌کاری یاتاقان‌ها و یا خنک‌کاری بدنه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه به بررسی بیشتر کمپرسورهای اسکرو بدون روغن می‌پردازیم.

کمپرسور اسکرو هوا اویل فری

در کمپرسورهای اویل فری، روتورها با یکدیگر ارتباطی ندارند و دوران آن‌ها با استفاده از دنده‌های بسیار دقیقی (Timing Gear) که در انتهای روتور قرار دارند، انجام می‌شود. ( روغن نقش روانکاری، آب بندی و تمیزکاری بین روتورها را بر عهده دارد. )

 به‌همین خاطر در این کمپرسورها نیازی به روغن وجود ندارد. ولی به دلیل عدم تماس مایع خنک‌کننده و روان‌کار در این کمپرسورها، استهلاک بسیار بالایی وجود دارد. شاید تنها عیبی که بتوان برای این مدل از کمپرسورها ذکر کرد، همین مسئله باشد.

در کمپرسورهای اسکرو بدون روغن، به‌دلیل عدم وجود روغن، آلودگی‌ها به حداقل می‌رسد. به همین علت این کمپرسورها، برای صنایع غذایی و آشامیدنی بسیار مفیدند.

در کنار مشخصات اصلی کمپرسور، مانند دمای خروجی، فشار و دبی، شاخص کیفیت هوای فشرده نیز بسیار حائز اهمیت است.

هوای فشرده کمپرسورها با توجه به خلوص آن ارزیابی می‌شود و هرچه خلوص بیشتر باشد، کیفیت هوای فشرده نیز بالاتر است.

کمپرسور اسکرو اویل فری

کمپرسورهای اسکرو اویل فری معمولا در صنایع زیر به‌کار گرفته می‌شوند:

صنایع خودروسازی

صنایع پتروشیمی و معادن

صنایع شیمیایی

صنایع حمل‌و‌نقل

صنایع تاسیساتی

صنایع بسته‌بندی

انتخاب و خرید کمپرسور مناسب

همان‌طور که گفته شد، کمپرسورهای اسکرو هوا اویل فری، به‌دلیل عدم وجود روغن در آن‌ها، دارای حداقل آلودگی ممکن هستند؛ و برای صنایعی مانند صنایع پزشکی، آشامیدنی و غذایی گزینه بسیار مناسبی هستند.

برخی از نکات مهمی که پیش از خرید کمپرسور باید آن‌ها را مدنظر قرار دهید عبارتند از:

 • حجم مخزن
 • قدرت موتور
 • انتخاب کمپرسور بر تعداد نفرات
 • نوع برق مصرفی
زاگرس کمپرس ایرانیان، با بهره از تلاش بهترین و خبره‌ترین متخصصین، اقدام به تولید انواع کمپرسور اسکرو، از جمله کمپرسور اسکرو بدون روغن کرده است.
برای انتخاب و خرید مناسب‌ترین کمپرسور، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
 

برخی ویژگی‌های کمپرسور اسکرو Oil Free:


 • عدم وجود آلودگی روغن به‌عنوان مهم‌ترین مزیت این نوع کمپرسورها
 • مناسب بودن برای فرآیند فشرده‌سازی گازهای مختلف
 • عدم وجود نوسان در فشار خروجی
 • افزایش ظرفیت به نسبت سایز پوسته به علت قابلیت افزایش دور روتورها
 • عدم نیاز به جمع‌آوری و انتقال روغن از فرآیند فشرده‌سازی
 • کاهش هزینه‌های مصرفی برای روغن به‌دلیل عدم نیاز به شارژ مداوم مخزن کمپرسور
 • افزایش زمان تعویض فیلتر خروجی به‌دلیل عدم تماس با بخارات روغن
 • کاهش هزینه‌های مصرف انرژی بر اثر کاهش افت فشار فیلتراسیون خروجی کمپرسور
 • کمپرسورهای اویل فری در مصرف برق عملکرد بهینه دارند.
 • نیاز به فضای کمتر نسبت به سیستم‌های دیگر با ظرفیت مشابه
 • لرزش بسیار کم و عدم نیاز به اجرای فوندانسیون خاص
 • سطح صدای بیشتر نسبت به نمونه‌های مشابه اویل اینجکت و نیاز به استفاده از صداخفه کن‌های مناسب
 • دمای خروجی بالاتر نسبت به نمونه‌های مشابه اویل اینجکت و نیاز به استفاده از کولرهای مناسب برای کنترل دما
 • علی‌رغم بالاتر بودن کیفیت هوای خروجی و کمتر بودن هزینه‌های بهره‌برداری نسبت به کمپرسورهای اویل اینجکت، دارای هزینه سرمایه‌گذاری اولیه بیشتری می‌باشند
 • درصورت عدم وجود و یا اجرای طرح بهره‌برداری مناسب، هزینه تعمیرات به مراتب بالاتری نسبت به نمونه‌های مشابه اویل ­اینجکت دارند

چرا زاگرس کمپرسور ایرانیان​

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان با تکیه بر دانش فنی و سوابق درخشان موسسین و پرسنل کلیدی خود با هدف طراحی و ساخت انواع کمپرسورها و چیلرهای مبتنی بر تبرید تراکمی تاسیس شده است.

واحدهای تولیدی این شرکت با مساحت بالغ بر 10.000 متر مربع واقع در شهرک صنعتی شمس آباد (تهران) شامل واحد تولید، طراحی مهندسی، تحقیق و توسعه، کنترل کیفیت و کنترل پروژه است. واحد تحقیق و توسعه (R&D) این شرکت متشکل از پرسنل متخصص و برترین نخبگان دانشگاهی و صنعتی در مقاطع دکتری و کارشناسی‌ارشد به صورت مستمر در حال توسعه محصولات و افزایش کیفیت آن‌ها بوده و هدف رقابت با رقبای اروپایی در سطح منطقه و صادرات به کشورهای همسایه را دنبال می‌نماید. هدفی که با صادرات به کشورهای ارمنستان، عراق و سوریه آغاز گردیده و به یاری خداوند متعال به تعالی خواهد رسید. این شرکت با تکیه بر توان فنی و طراحی و ساخت تجهیزاتی که برای اولین بار در ایران تولید می‌شوند، توانست در زمره شرکت های دانش بنیان قرار گیرد.

برندهایی که به ما اعتماد کردند​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست